Welcome to Arkansas State University!

The following committees and subcommitees contributed to the Fall 2020 Return to Learn plan.

A-State Continuity Advisory Committee (ACAC)

  • Continuity of Teaching, Learning, and Discovery: Dr. Alan Utter
  • Business and Employee Wellness Continuity: Dr. Len Frey
  • Student Wellness and Residence Life Continuity: Dr. Martha Spack
  • Alternative Modes of Instruction Expansion: Dr. Thilla Sivakumaran
  • Community Engagement Continuity: Dr. Maurice Gipson & Dr. Erika Chudy
  • Continuity of Enrollment Management: Dr. Bryan Terry
  • Continuity of Intercollegiate Athletics: Terry Mohajir

A-State Emergency Operations Center (EOC)

  • Jon Carvell, Director, Emergency Management
  • Robert Clark, Director, Environmental Safety
  • Dr. Lori Winn, Assistant Vice Chancellor for Human Resources
  • Dr. Bill Smith, Associate Vice Chancellor for Marketing and Communications
Task Force Members

Athletics

Terry Mohajir, Claire Drerup, Adam Haukap, Carlos McCants, Brad Phelps, Casey Vaughn, Nick Grevas, Luke Knight, Randy Knowles, Ron Carroll, Dr. Jeremy Swymn, Dr. Bhavesh Joshi, Dr. Abby Wilson, Whitney Miller, Jake Miller, Eric Ennis, Matt Kabay, Amy Holt, Simone, Rush, Chandler Stephens, Dr. Shaq Renelique, Nate Carr, Brodrick Johnson, Natalie Caracena, Tommy Raffo, Rich Zvosec, Rowdy Hardy, Rick Guarno, Drew LaBounty, Mike Balado, Rick Cabrera, Mike Scutero, Hayden McClain, Kenton Aubrey, Matt Kabay, James Diaz, Jim Patchell, Jesse Duvall, Matt Kraft, Matt Vining, Tiaan Steenkamp, Michael Carr, Brian Dooley, Shannon Washington, Daniel O’Hare, Matt Daniel, Destinee Rogers, Sha’hada Artberry, Kel Lange, Mike Hagen, MJ Desbiens-Shaw, Josh Daume, Luis Acevedo, Rachel Pollock, Justin Kostick, Thashania Seraus, Blake Anderson, Tim Davis, Kyle Bolton, CJ White, Santiago Restrepo, Shannon Niemier, Kierra Holst, Sarah Munoz, Steven Riley, Brennan Koster, Jerry Scott, Mark Taylor, Caleb Garner, Miya Garrett, Dr. Bryan Terry, Martha Spack, Natalie Eskew, Sodexo, Karen Melton, Paige Pauley, Matt Huckaby, and Tim Oliver.

Teaching, Learning and Discovery

Donna Caldwell, Loretta McGregor, Rachel Garner, Will McLean, Carl Cates, Anne Grippo, Gina Hogue, Cheryl Knight, Alan Utter, Summer DeProw, Melissa Jackson, and Jeannie Cossey

Business and Employee Wellness

David Handwork, Henry Torres, Lori Winn, Sara Walker. Russ Hannah, Donna McMillin, Randy Martin, Jim Brown, Craig Johnson

Information Technology Services Subcommittee

Henry Torres, David Engelken, Shane Johnston, Scott Wheat, Timothy Cureton.

Human Resources Subcommittee

Lori Winn, Michelle Summers, Diana Corder

Business Outreach Subcommittee

Andrea Allen, Cliff Jones, Robert Vaughn

First National Bank Arena

Jim Brown, Jon Carvell, David Handwork. Bill Hall. Haley Stout, Mary Martin, Kirsten Grimes, Chris Ellington, Leighton Stout

Auxiliary Services Subcommittee

Craig Johnson, Dave McKinney, Dan Mclain—Sodexo, Jeanie Pechilis – Follett, Randy Crisler - Coca-Cola Corinth, Jason Webb – Burch Food Service

Financial Operations Subcommittee

Russ Hannah, Myra Goodwin, Brandy Hampton, Lisa Glasco, Jennifer Jasinski

Alternative Modes of Instruction

Annette Hux, Temma Balducci, Sarah Davidson, Wayne Wilkinson, Dakota Maggard (student), Rajesh Sharma, Alexandr Sakolov, Kevin Humphrey, Jim Washam, Kevin Downum, John Hershberger

Enrollment Management

Admission Subcommittees

Admission Operations

Angela Daniels, Toccara Carter, Christina Kostick, John Williams, Mallory Yarbrough, Jennifer Salo.

On-campus Recruitment Events

Adrian Everett, Rob Gordon, Teresa Dunton, Judy Dudley, Elizabeth Rouse, Tracy Simpson, Catherine Beaver.

Off-campus Recruitment Events

Rob Gordon, Antwanet Wade, Jenny Keller, Dena Bolar Graves, Madeline Prestige, Natasha Neal, Dr. Jeannie Oliver.

Office Procedures

Laura Cremeens, Jordan Kelley, Matt Stallings, Kelly Carrick, Hannah Dorton, Mia Sheppard-Taylor, Meredith McFadden.

Financial Aid & Scholarships Subcommittees

Counselor Visits (In Office)

Dena Bolar Graves, Tonya Crittenden, Terry Finney, Cora Martin Shelby Bevly, Andrea Jones, Natalie Eskew.

High School and Community College Outreach

Dena Bolar Graves, Terry Finney. Shelby Bevly, Christina Kostick, Jordan Wiseman, Andrea Jones, High School Counselors, Pamela Bowie, Rob Gordon, Tracy Finch.

Office Procedures for Staff

Tonya Crittenden, Dena Bolar Graves, Christina Kostick. Paulette Bradley, Victoria Payne, Terry Finney.

Student and Parent Office Traffic

Tonya Crittenden, Dena Bolar Graves, Shelby Bevly, Cora Martin, Terry Finney.

Records and Registration Subcommittees

Transcript Distribution

Shelia Hill, Kimberly Gallo, Jarrod Mayfield, Himaja Balakrishnan, Jesse Blankenship, Dee Warrant (ITS), Tracy Finch.

Graduation

Jodi Moore, Jarrod Mayfield, Himaja Balakrishnan, Jesse Blankenship, Karen Wheeler (AAR), James Brown (FNB), Kelly Gibson (Follett), Bill Smith (PR), Tracy Finch.

Schedule Production and Classroom Management

Himaja Balakrishnan, Jesse Blankenship, Karen Wheeler (AAR), Jon Carvell (FM), Tracy Finch.

Academic Policy Implementation

Himaja Balakrishnan, Jesse Blankenship, Karen Wheeler (AAR), Bill Smith (PR), Tracy Finch.

Office Procedures for Staff

Jamie Carmack, Sharon McDaniel, Himaja Balakrishnan, Jesse Blankenship, Pamela Bowie, Terry Finney, Tracy Finch.

Office Traffic

Jamie Carmack, Kelly Carrick, Meredith McFadden, Laura Cremeens (EM), Ann Baker (AAR), Tracy Finch.

Office of the Vice Chancellor Subcommittees

Virtual EM Offices

Angela Daniels, Laura Cremeens, Dena Bolar Graves, Himaja Balakrishnan, Tonya Crittenden, Shelby Bevly, Lonnie Williams.

Environmental Safety for Employees, Students, and Office Visitors

Laura Cremeens, Lonnie Williams, EM staff to be determined, Mia Sheppard-Taylor and Jon Carvell consulting.

Student Wellness and Residence Life

Campus Housing/Operation Move-In

Natalie Eskew, Rob Johnson, Catherine Beaver, Beth Silverthorn, Martha Spack, Consultation as Needed: David Handwork, Dr. Shane Speights, Dr. Carl Abraham, Jon Carvell.

Welcome Week

Beth Silverthorn, Alexis Hurdle, Katey Provence, Emily Hope, Booker Mays, Rob Johnson, Kelly Adams, Matt Huckaby, Natalie Eskew, Martha Spack.

Student Events for Fall

Alexis Hurdle, Elizabeth Rouse, Carol Cummings, Heather Brake, Katey Provence, Martha Spack.

Student Union/Red W.O.L.F. Center

Matt Stallings, Matt Huckaby, Tyler Clark, Elizabeth Rouse, Beth Silverthorn, Martha Spack. Consultation as Needed: David Handwork.

Greek Life

Alexis Hurdle, Booker Mays, Heather Brake, Martha Spack.

Campus Resources for Students

Alyssa Wells, Health Center, Adam Burnette, Dominique White, Beth Silverthorn, Natalie Eskew, Martha Spack.

Quarantine Plan

Jon Carvell, Natalie Eskew, Rob Johnson, Martha Spack.

Community Engagement

Community Communications

Tom Moore, Van Provence.

Campus Engagement

Dr. Evette Allen, Tiffany Johnson, Dominique White, Jerrod Lockhart, Shea Harris, Amanda McDaniel.

Community Partnerships

Jessica Blackburn, Andrea Allen, Shea Harris, Carlos McCants, Sharon Lee, Mark Smith, Dr. Marti Allen.

Alumni Engagement

Lindsay Burnett, Sharon Lee, Taylor Buxbaum, Tara Thomason.


Plan version issued: June 25, 2020