Welcome to Arkansas State University!

Create @ STATE 2011

create @ state

The Office of Research & Technology Transfer (ORTT) sponsored the second annual Create @ STATE: A Symposium of Research, Scholarship & Creativity on Thursday, April 5, 2012 in the ASU Student Union ORTT announced the winners during an award ceremony at the event. 

The top graduate honor for a poster presentation was awarded to Muhsin Aydin for his poster “Detection and Genetic Characterization of Salmonella by Bead-Based Suspension Flow-Cytometry.”  The top undergraduate honor for a poster presentation was awarded to Jessica Bailey for her poster “Development of an In Vitro Assay to Evaluate Uptake of Human Glucocerebrosidase into Mammalian Cells.”

The top graduate honor for an oral presentation was awarded to Amber Strother for her presentation “Writing a New Mestiza: Identity Formation in Sandra Cisneros’s The House on Mango Street and Woman Hollering Creek.” The top undergraduate honor for an oral presentation was awarded to Brittany Bailey for her presentation “A Preliminary Investigation of Potential Subtle Middle-Ear Differences in Children with Reading Delays.”  All grand prize winners received an iPad 2.
Nearly 190 undergraduate and graduate students presented their research, scholarly and creative activities by panel discussion, poster presentation and/or creative performance.  Twenty students received first and second place awards in 10 award divisions.  First-place students were each awarded an iPod Nano, and second-place students were each awarded an iPod Shuffle.  

For more information, please contact one of the members of the Faculty Advisory Committee or Cheryl Dison, Director of Research Development.

 

Poster Presentation Winners

Science, Technology, Engineering & Mathematics Undergraduate

2nd Place

Jonathan Radin

Effects of Exogenously Applied Abscisic Acid in Modulating Foliar Ascorbate Content in Arabidopsis Thaliana

Chemistry

1st Place

Edith Martinez

Drought Forecast in Northeast Arkansas

Civil Engineering

Science, Technology, Engineering & Mathematics Graduate

2nd Place

Swapnali Halder

Characterizing Long-term Voluntary Nicotine Consumption: The Relationship Among Solution Concentration, Estrous Cyclicity and Sera Cotinine

Molecular Biosciences

1st Place

Walter Acosta

Plant-Made Pharmaceuticals RTB Fusions as a Novel Strategy for Delivering Lysosomal Enzyme Therapeutics into Mammalian Cells

Molecular Biosciences

Social and Behavioral Sciences Undergraduate

2nd Place

Lauren Tyler

Developing and Using General Education Block Exams

Psychology

1st Place

Christopher Parham

Reliability of Rubrics used in Music Assessment

Psychology

Social and Behavioral Sciences Graduate

2nd Place

Amanda Burrow

Scared Sober? Evaluating the Effectiveness of Drug Prevention Messages Over Time

Mental Health Counseling

1st Place

Melody Mooney

Reading Levels of Healthcare Textbooks and Student Reading Levels in a Physical Therapist Assistant Program

Reading Specialist Program

Nursing and Health Professions Undergraduate

2nd Place

Marissa Watson

Reality of Domestic Abuse in Jonesboro

Social Work

1st Place

Ashley Chasteen

The Effects of Hippotherapy on Motor Performance In Individuals with Disabilities

Interdisciplinary Studies

Nursing and Health Professions Graduate

2nd Place

Chris Enger

Description of Predisposing Factors Associated with Shoulder Pathology in Age Group Swimmers.

Physical Therapy

1st Place

Manette Keller

The Impact of a Structured Exercise Program on Health and Functional Performance Parameters on a Cohort of Obese Children

Physical Therapy

Panel Presentation Winners

Science, Technology, Engineering & Mathematics Undergraduate

2nd Place

Chenoa Summers

Gluons from Color Glass Condensate Collisions

Physics

1st Place

Jon Calhoun

Construction and Classification of Generalized Minimum Aberration Designs of Hadamard Matrices on a Graphics Processing Unit

Computer Science

Science, Technology, Engineering & Mathematics Graduate

2nd Place

Kelsea Cox

Constructing Non regular Robust Parameter Designs for Quality Improvement

Mathematics

1st Place

Jose Tovar

Bioproduction of a Thermostable Enzyme for Processing Arkansas Sugar Beets

Molecular Biosciences

Social Science, Behavioral Sciences & Humanities Undergraduate

2nd Place

Alana Holland

Russian Literature after Perestroika: The Historical Context for the Departure from Tradition

History

1st Place

Neena Viel

Educational Narratives of At-Risk Students

Communication Studies

Social Science, Behavioral Sciences & Humanities Graduate

2nd Place

Yuko Mizuuchi

Employee's Work Motivation in Japanese Fitness Clubs

Sports Administration

1st Place

Teri Spillman

A Tale of Two Twins: The Need for Systematic and Explicit Instruction in Kindergarten

Reading Education

Best Overall Undergraduate Poster Presentation

Jessica Bailey

Development of an In Vitro Assay to Evaluate Uptake of Human Glucocerebrosidase into Mammalian Cells

Biology

Best Overall Graduate Poster Presentation

Muhsin Aydin

Detection and Genetic Characterization of Salmonella by Bead-Based Suspension Flow-Cytometry

Biology

Best Overall Undergraduate Panel Presentation

Brittany Bailey

A Preliminary Investigation of Potential Subtle Middle-Ear Differences in Children with Reading Delays

Communication Disorders

Best Overall Graduate Panel Presentation

Amber Strother

Writing a New Mestiza: Identity Formation in Sandra Cisneros’s The House on Mango Street and Woman Hollering Creek

English

 

Poster Abstracts.pdf Oral Abstracts.pdf
Poster Rubric.pdf Oral Rubric.pdf
Creative Abstracts.pdf Oral Schedule.pdf